Zapowiedź SpaceFest 2018

Nadchodzi 8. edycja muzycznego święta dla wszystkich fanów psychodelii. Tegoroczny SpaceFest (7-8 grudnia) jest jeszcze bardziej zróżnicowany od swoich poprzednich odsłon. To dobrze! Rok temu festiwal przeniósł się do większego klubu, B90 i tam też odbędą się tegoroczne koncerty. Dochodzi dodatkowa scena, więc o przestoje się nie boję. Tak właściwie to nie boję się o nic, bo zaproszone zespoły prezentują wysoki poziom. Poniżej ich lista wraz z krótkimi opisami. Jeśli chcecie poczytać o nich więcej, to wystarczy kliknąć w ich nazwę. Tym razem kolejność według rozpiski programowej.

PIĄTEK (07.12)

SCENA GŁÓWNA

nest egg

19:00 Nest Egg

Trio z Asheville (Północna Karolina) w USA. Sami ochrzcili swoje dźwięki mianem „klimatycznej muzyki dla nihilistów”. Debiut zaliczyli właściwie już w 2013 roku płytką Billion Year Voyage (to God). Teraz to wydawnictwo traktowane jest raczej jako solowa płyta Jamiego HepleraHepler zaczął zresztą po tej płycie występować pod pseudonimem Harvey Leisure i w ten sposób, już z pomocą kolegów, w 2015 roku powstał właściwy debiut Nest Egg pt. Respectable. Tytuł ten przełożył się na autentyczny szacunek wśród poszukiwaczy brzmień heavy-psych doprawionych krautem. Grupa została zauważona przez Fuzz Club Records i to w tej wytwórni wydała swoją najnowszą, tegoroczną płytę Nothingness Is Not A Curse.

medicine boy

20:30 Medicine Boy

Pochodzą z Cape Town z RPA, a obecnie rezydują w Berlinie. Lucy Kruger oraz Andre Leo powołali do życia Medicine Boy w 2014 roku. Niedługo później wydali debiutancką EPkę More Knives i rozpoczęli trasę koncertową po Europie. Rozpoznawalność zyskali dzięki koncertom i pozytywnym recenzjom debiutu pt. Kinda Like Electricity (2016 r.). Ich tegoroczna płyta Lower została wydana w Fuzz Club Records. Promując ją, dotrą do Polski na trzy koncerty: w tym na SpaceFest.

sonic jesus

22:00 Sonic Jesus

Tiziano Veronese pochodzi z Włoch, a Sonic Jesus powołał do życia w 2012 roku. EPka w Fuzz Club Records (2012 r.), split z The Black Angels (2014 r.), koncerty m.in. z Singapore SlingDead Skeletons oraz A Place to Bury Strangers. Następnie dwupłytowe (!), debiutanckie wydawnictwo (2015 r.) oraz płyta numer dwa, która ukazała się w marcu 2017 roku. To musi robić wrażenie.

Niestety trasa Sonic Jesus została odwołana i z tego powodu nie zobaczymy artysty na SpaceFest. Link do pełnego oświadczenia wykonawcy oraz organizatora znajduje się tutaj.

rakta

23:40 Rakta

Rakta przy okazji debiutu ochrzczona została mianem „bardziej psychodelicznego, garażowego Xmal Deutschland”. Sama nazwa zespołu zaczerpnięta została z literackiego, starożytnego języka sanskrytu i oznacza „czerwień, pasję, krew, władzę i silną energię”. Grupa działa od 2011 roku, kiedy to Nathalia Viccari, po rozpadzie swojego poprzedniego składu VÍTIMA, zaczęła szukać wraz z Carlą Boregas osób do rozpoczęcia nowego projektu. Dołączyły do nich Maria Paula Aurora oraz Laura Del Vecchio. Wszystkie panie pochodzą z Brazylii, a sam zespół rezyduje w Sao Paulo.

SCENA SPACED-OUT

19.40 dYSKUSJA

sunset images

21:20 Sunset Images

Spróbujcie się czegoś o nich dowiedzieć, wpisując frazę Sunset Images Mexico w wyszukiwarkę. Wyskoczy Wam sporo pięknych zdjęć, ale nie przybliży ani o cal do poznania bliżej dwójki muzyków z Meksyku, tworzących Sunset Images właśnie. Chociaż…

W każdym razie projekt powstał pod koniec 2013 roku z inicjatywy Samuela Osorio. Początkowo grali w czwórkę, by ostatecznie zredukować liczbę członków zespołu do dwóch. Przy okazji grupa modyfikowała brzmienie, a efektem ich najnowszego wcielenia jest album Obscure Daze z 2017 roku. O występ na SpaceFest zabiegali sami; zgłosili się nawet do konkursu, którego celem było wyłonienie dwóch dodatkowych artystów, którzy zaprezentują się w Gdańsku. Jak widać, ich upór się opłacił.

pin park

23:00 Pin Park

Pin Park to projekt Macieja Bączyka (RobotobibokMałe Instrumenty oraz Kristen) i Macieja Polaka („łowca niedoskonałych syntezatorów”). Obu panów połączyła miłość do instrumentów analogowych, starszych, na których grywali w swoich poprzednich składach (Bączyk) lub też zbierali i dawali im drugie życie (Polak). Owocem ich pasji jest wspólny album Krautpark z dźwiękami tychże właśnie, który wyszedł w zeszłym roku dzięki Instant Classic.

00.00 Dr Switchoff

SOBOTA (08.12)

SCENA GŁÓWNA

eyre llew

19:00 Eyre Llew

Eyre Llew tworzy trzech młodzieńców z Nottingham. Zespół powstał w 2014 roku i zaczął od koncertów. Na przestrzeni trzech lat wydał aż dziewięć singli, aby wreszcie, w 2017 roku, wydać swój debiutancki album Atelo. Płyta ta znalazła się w top 100 najciekawszych wydawnictw ubiegłego roku według portalu Drowned in Sound.

The Lucid Dream

20:30 The Lucid Dream

Zespół The Lucid Dream został powołany do życia w 2008 roku w Carlisle w Anglii. Dwa lata później wydali dwie EPki, a uznanie mediów przyniósł im, wydany w 2013 r., debiut pt. Songs Of Lies and Deceit. Na ich temat rozpisywali się m.in. The QuietusUncut czy Drowned in Sound. Są stałymi bywalcami Liverpool International Festival Of Psychedelia; supportowali m.in. Death in VegasA Place to Bury Strangers czy Spectrum. Ich trzecia płyta, Compulsion Songs, jeszcze przed wydaniem sprzedała się w nakładzie tysiąca sztuk.

will carruthers

22:00 Pure Phase Ensemble feat. Will Carruthers

Pure Phase Ensemble to coś, co wyróżnia SpaceFest i powoduje, że każda z edycji jest wyjątkowa. Tydzień przed festiwalem, grupa 10 muzyków spotyka się na specjalnych warsztatach, podczas których tworzy nowy materiał, a następnie prezentuje go na scenie w trakcie swojego koncertu. Tym razem gościem zagranicznym będzie Will CarruthersWill przez cały okres swojej muzycznej kariery grał w ponad 30 składach, wśród których były m.in. The Brian Jonestown Massacre, Spacemen 3, Spiritualized czy Dead Skeletons. Z tym ostatnim odwiedził już zresztą SpaceFest w 2013 roku. Tegoroczny skład wygląda więc następująco (za postem na profilu festiwalu): Will Carruthers (Spacemen 3Spiritualized, kierownik artystyczny, bas), Adam Neubauer (Pedal Distorsionador, gitara elektryczna), Hanna Went (Free Games For May, gitara elektryczna, wokal), Jakub Żwirełło(Wczasy, syntezatory, gitara), Jasiek Nawacki (Masło, congi, djembe, perkusjonalia), Marysia Białota (Signal to Noise Ratio, syntezatory analogowe), Marta Sap (didgeridoo, drumla, cytra), Sebastian Strycharczuk(Oil Stains, perkusja), Wojtek Grabarz (Pedal Distorsionador, wokal, gitara, syntezator), Karol Schwarz (Karol Schwarz All Stars, gitara, wokal, kurator projektu), Ania Szynwelska (kuratorka, SpaceFest queen;).

spoiwo

23:50 Spoiwo

Spoiwo to grupa z Trójmiasta, która została założona przez piątkę przyjaciół w 2009 roku. Swój debiut wydali jednak dopiero w 2015 roku i to za sprawą udanej zbiórki na portalu Polak Potrafi. I zaczęło się. Mnóstwo wyróżnień i nominacji m.in. pomorska nagroda DOKI w kategorii Nowa twarz” (2015 r.) oraz „Najlepszy zespół koncertowy” (2016 r.). Koncertują bardzo dużo na zachodzie i supportowali m.in. Explosions in the SkyGod is an Astronautczy Maybeshewill. Działają zgodnie z zasadą DIY: sami nagrywają, wydają muzykę i organizują własne trasy. Jeszcze w tym roku jest szansa na nową płytę.

SCENA SPACED-OUT

popsysze

19:50 Popsysze

Trio działa na muzycznej scenie od 2008 roku. Jarek MarciszewskiKuba Świątek oraz Sławek Draczyński rezydują w Trójmieście. A może to Trójmiasto rezyduje w nich? Debiut Popstory wydali w 2012 roku. Następca tego materiału, nawiązujący zarówno nazwą, jak i stylem, album Popsute, ujrzał światło dziennie w roku 2015. Trylogii nie było, bo kolejna płyta pt. Kopalino, powiodła zespół w nieznane. Podróż tę można uznać za bardzo owocną.

columbus duo

21:20 Columbus Duo

Columbus Duo to gdański projekt braci Swoboda – Tomka i Irka. Przed nim współtworzyli noise rockowy Thing oraz, wraz z Pawłem Możejko i Tomaszem PiotrowskimColumbus EnsembleColumbus Duo jest naturalną kontynuacją tego ostatniego, choć wypada napisać raczej – ewolucją. Zresztą jak na prawdziwych Kolumbów przystało, Tomek i Irek cały czas poszukują, odkrywają i nie pozostają zbyt długo w jednym miejscu.

xdzvonx

23:10 XDZVØNX

Grają sacral noise pop. BØRA i SNUFKIN, bo to oni tworzą XDZVØNX, pochodzą z Wrocławia. Swoje miejsce na SpaceFest zawdzięczają wygranej w konkursie zespołów. A według własnego opisu, ich twórczość to „zniekształcona, spowolniona i przetworzona wschodnia muzyka sakralna; ambient, industrial, trap, chaos i modlitwa w jednym.” Tak, też tak sądzę.

00.10 Dr Switchoff

Bilety możecie zakupić tutaj.

6 grudnia odbędzie się również SpaceFest Day Zero, podczas którego w Stoczni Cesarskiej zagrają Sea Saw, Nene Heroine oraz Lotto.