#8 Zapowiedź Soundrive Festival – K-X-P

K-X-P (Finlandia) – starzy wyjadacze, którzy mają na koncie już 4 albumy i trasy koncertowe m.in. z Moon Duo czy Jamesem Blake’iem. Grupa, która określa graną przez siebie muzykę jako Original – Electronic – Motorhead – Space – Trance – Spiritual – Rock – Meditation – Freejazz nie może nudzić i faktycznie tak jest. Za grupą stoi bardzo dobry, niezwykle eklektyczny materiał pod postacią elektroniki z każdego niemal zakątka – od rytmów disco, przez noise aż do space rockowych odjazdów. Dodajmy do tego popadający w mantrę wokal i dwie perkusje i już (nie) możemy wyobrazić sobie, jak będzie to wyglądać na scenie.

Dyskografia: K-X-P (lipiec 2010), II (luty 2013), III Part 1 (marzec 2015), III Part 2 (marzec 2016)

Dlaczego warto zobaczyć: Nawet wikipedia zachęca nas do zobaczenia K-X-P na żywo. Jak możemy tam przeczytać, grupa często wchodzi w interakcję z publiką, przebiera się w różne stroje w trakcie swojego występu oraz używa na scenie nietypowych instrumentów. Mi wystarczy ciekawe i oryginalne brzmienie Finów, ale powyższe dodatkowo zaostrza apetyt.

Czego posłuchać przed: Najbardziej intryguje płyta pt. III Part 1, gdzie zespołowi udało się znaleźć złoty środek pomiędzy improwizacją, a zwartą strukturą utworów. Poza tym można przy niej i potańczyć i popłynąć myślami gdzieś daleko, poza zazwyczaj uczęszczane ścieżki.  Jeśli chcemy zażyć tylko trochę specyfiku oferowanego przez Finów, to polecam utwory „Air Burial”, „Obsolete and Beyond” oraz „Space Precious Time”.

Kiedy grają: Sobota 02.09.17

Strony: https://www.facebook.com/kxp.official

https://k-x-p.bandcamp.com/