#10 Zapowiedź Soundrive Festival – Nite Jewel

Nite Jewel (USA) – pod tym pseudonimem kryje się osoba Ramony Gonzalez, która swoją przygodę z muzyką zaczęła jeszcze w czasach, gdy najbardziej popularnym serwisem do promowania własnej muzyki była witryna MySpace. Był to rok 2008. Artystka od samego początku podkreślała, że wokalistkami, które miały na nią największy wpływ są Janet Jackson i Mariah Carey. Niejednemu zapali się teraz lampka ostrzegawcza i pojawi się pytanie, co popowa wokalistka robi na takim festiwalu jak Soundrive? Otóż Nite Jewel zgrabnie łączy powyższe inspiracje z mniej oczywistymi wyborami muzycznymi. Jej delikatny głos idealnie wtapia się w elektroniczne, niemal dyskotekowe brzmienia syntezatorów ze świata zadymionych klubów tanecznych lat 90-tych. Dekady, z której Nite Jewel potrafi wyciągnąć najciekawsze elementy, tworząc oryginalny miks R&B, chillwave, synthpop i shoegaze. W efekcie dostajemy ciekawe aranżacyjnie i bardzo chwytliwe utwory.

Dyskografia: Good Evening (listopad 2008), One Second of Love (marzec 2012), Liquid Cool (czerwiec 2016), Real High (maj 2017)

Dlaczego warto zobaczyć: Aby zmierzyć się z prawdą – przecież każdy z nas lubi dobre popowe piosenki. Z tym, że w przypadku Nite Jewel nie mówimy o współczesnym popie, a o tym sprzed 20, a nawet 30 lat. Wtedy w muzyce popularnej chodziło jeszcze o muzykę, a nie o wypuszczenie kolejnego kontrowersyjnego teledysku. Jeśli lubisz tańczyć, to jest to pozycja obowiązkowa.

Czego posłuchać przed: Ostatnie dwie płyty stanowią definicje stylu Nite Jewel. Ponadto piosenki takie jak „The Answer”, „2 Good 2 Be True” i „Boo Hoo” to imprezowe pewniaki – szczególnie jeśli preferujecie trochę mniej oczywisty rodzaj imprezy. Dodatkowo utwór „Nowhere to Go” znalazł się na ścieżce dźwiękowej do gry GTA V – warto odsłuchać.

Kiedy zagra: Piątek 01.09.17 19:30 Duża scena

Strony: https://www.facebook.com/nitejewel

https://nitejewel.bandcamp.com/

http://nitejewel.com/