Zanias – To The Core EP (2016)

Zoe Zanias, czyli tak naprawdę Alison Lewis, głos takich projektów jak Linea Aspera i Keluar, w 2016 roku wydała solowy materiał w formie EPki. Cztery utwory, charakterystyczny głos, materiał niezbyt oddalony stylistycznie od macierzystych grup. Czy był w tym sens? Ano był.

Zoe głosu nie zmieni, więc w swoim pełni autorskim projekcie postawiła na inne brzmienie. To nadal gra dwóch przeciwieństw, czyli mrocznej i odhumanizowanej elektroniki z pięknym i wprowadzającym trochę światła głosem Zoe. W sferze muzycznej jest jednak trochę inaczej, bo czuć tu zdecydowanie więcej inspiracji „klasycznym” industrialem i ebm z lat 80-tych. To, wraz z wokalem Zoe, daje całkiem fajne połączenie. Jak w klimatycznym i pięknie pordzewiałym, otwierającym wydawnictwo Follow The Body. Through The Collapse jest już bardziej rozmyty, a In Eternal Return przynosi dość nieoczekiwany zwrot w kierunku techno. Głos jest tu już tylko dodatkowym instrumentem, kolejnym narzędziem ku stworzeniu rytmu i repetytywności. Zamykający całość kawałek tytułowy daje z kolei posmak orientu w tym zindustrializowanym i zadymionym świecie.

Zanias to lekka odskocznia, a może nawet uzupełnienie twórczości Linea Aspera i Keluar. Uzupełnienie ciekawe, miejscami zaskakujące i przede wszystkim – warte poznania.