#8 Polecanki na OFFa: Rolling Blackouts Coastal Fever

Słów kilka: Pięcioosobowy skład z Australii, który w 5 lat zdążył wydać dwie EPki i jednego długograja. I to w wytwórni Sub Pop. Nieźle, co nie? W składzie trzy gitary, bas, perkusja i trzy wokale. Chwalą ich krytycy, którzy porównują tworzoną przez nich muzykę do The Go-Betweens i zwracają uwagę na świetnie brzmiące gitary. Wszystkie wydawnictwa otrzymywały też wysokie noty. A tak od siebie dodam, że jest to grupa, która zdążyła już skraść moje serce.

Czego przesłuchać przed: W tym roku chłopaki nagrali debiut Hope Downs i teraz jest idealny moment na to, by go posłuchać. Przepełnia go lekka, gitarowa muzyka, pełen luz wykonawczy i dźwięki idealnie trafiające w cieplejszą porę roku. Gdzieniegdzie czuć też, że ten beztroski okres musi się w końcu kiedyś skończyć. Sporo tu nostalgii za gitarowym, przebojowym graniem z lat 80-tych i 90-tych. Bardziej niż na nowych The Go-Betweens, RBCF pasują mi na nowe R.E.M. Popowa muzyka z wymieniającymi się wokalami, przesterowanymi gitarami i dobrym wyczuciem rytmu to przecież nic nowego, ale tutaj nagromadzenie dobrych melodii wręcz przekracza skalę. Dźwięki instrumentów i głosów wymieniają się ze sobą w tak naturalny sposób, iż wierzymy, że grupa czerpie z tego wielką radość. A ta przenosi się na słuchacza. Dość zabawne jest to, że tak gitarowa i bezpretensjonalna płyta daje lekki powiew świeżości na scenie i udowadnia, że indie rock jeszcze da się odkurzyć, wypucować i postawić na półce w honorowym miejscu. Przynajmniej tak jest w Australii w wydaniu jangle popowym.

Must listen: Rolling Blackouts Coastal Fever – Talking Straight

RBCF nostalgię i tęsknotę za beztroskimi latami młodości okrasza ładną melodią, fajnym brzmieniem gitary i nośnym wokalem. Inaczej mówiąc, Talking Straight to prosta, gitarowa piosenka z chwytliwym refrenem. Ile już takich słyszeliśmy? Trzeba sobie tutaj zadać bardzo ważne pytanie: czy to ważne? I włączyć „repeat”.

Dla zaawansowanych: Dwie EPki wydane przed pełnoprawnym debiutem, czyli Talk Tight i The French Press niczym nie odstają, a może nawet lekko przewyższają poziomem Hope Downs. Daję znaczek rekomendacji.