#14 Polecanki na OFFa: Derya Yildrim & Grup Şimşek

Słów kilka: Grup Simsek to grupa muzyków z takich krajów jak: Turcja, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy. Istnieje od 2014 roku, a w 2015 wystąpili pod nazwą Intercommunal Orchestra na festiwalu New Hamburg, na którym byli także muzycznymi koordynatorami. Do składu wkrótce dołączyła Derya Yildrim, urodzona w Turcji multiinstrumentalistka i wokalistka. Łącząc ze sobą wpływy regionalnej muzyki Turcji (a konkretnie Anatolii) z multikulturowym dziedzictwem poszczególnych członków oraz dźwiękami z zachodu udało im się stworzyć ciekawą i nieoczywistą mieszankę.

Czego przesłuchać przed: EPka Nem Kaldi z 2017 roku bardzo dobrze obrazuje wielość inspiracji Grup Simsek. Klasyczny, psychodeliczny, wyspiarski rock z Wielkiej Brytanii przełamywany jest ciepłymi klawiszami i nieoczywistymi strukturami niemieckego krautu i uzupełniany gdzieniegdzie tradycyjną muzyką folkową wprost z Turcji. Na pierwszy plan wybija się także orientalnie brzmiący i bardzo intrygujący wokal Deryi Yildrim. Wokalistka potrafi modulować swój głos i wpasowywać go, a czasami nawet dominać nieoczywiste dźwięki stworzone przez kolegów z zespołu. Warto dodać, że zespół zdecydował się na nieoczywistą interpretację utworu jednego z bardziej znanych, tureckich folk-popowych artystów – Özdemira Erdoğana. Gdyby polityka multi-kulti miała mieć swoją twarz, to byłoby to właśnie oblicze tego kolektywu. Bardzo przyjemne zresztą, zawierające najlepsze cechy wschodu i zachodu w jednym, przeciągłym spojrzeniu.

Must listen: Derya Yıldırım & Grup Şimşek – Nem Kaldı

Przepiękna, nostalgiczna podróż do źródeł psychodelicznego folku wprost z Turcji. Stare łączy się tu z nowym, a za rękę prowadzi nas wyjątkowy głos Deryi Yildrim.

Dla zaawansowanych: Oprócz opisanej EPki Grup Simsek ma na koncie tylko wydanego w tym roku singla, który znajduje się na Bandcampie kolektywu. Üç Kiz Bir Ana to utwór, w którym tradycyjne dźwięki lutni wybrzmiewają wraz z psychodelicznym brzmieniem klawiszy, elektryczną gitarą i niepokojącymi, syntezatorowymi wstawkami.