#10 Polecanki na SpaceFest 2019: Rogulus X Szwelas und Gos + Czerkas + Ika

Słów kilka: Pozwólcie, że po raz pierwszy zacytuję presspacka. Formacja Rogulus X Szwelas und Gos + Czerkas + Ika to projekt, „będący połączeniem koncertu muzyki improwizowanej i działań performatywnych. Muzycy wykorzystują rzadkie techniki artykulacji dźwięku i preparacji oraz eksperymentują w obszarze współczesnych form wyrazu. Jako wykonawcy stosują nieortodoksyjne techniki gry na instrumentach, koncentrując się przede wszystkim na sonorystycznych aspektach muzyki.” Nic więcej Wam nie powiem, bo sam nie wiem, czego się spodziewać.

Czego przesłuchać przed: bądźcie gotowi na wszystko

Marek Rogulski w latach 1985-1990 studiował na gdańskiej ASP, na której otrzymał dyplom z malarstwa. To jednak tylko jedna z wielu dziedzin sztuki, którą wykorzystuje w swojej działalności. Jest rzeźbiarzem, performerem, artystą multimedialnym (tworzył zarówno w sferze video jak i fotografii), a także teoretykiem sztuki. Jego artystyczna aktywność obraca się też oczywiście wokół muzyki. Potrafi grać na kontrabasie, trąbce i saksofonie tenorowym. Pod koniec poprzedniego wieku był członkiem yassowej grupy Art Rhythmic i współpracował w niej z Wojciechem Mazolewskim, Łukaszem Szajną oraz Mazzollem. Oprócz tego koncertował m.in ze Zdzisławem Piernikiem, Mikołajem Trzaską, Fredericem Blondy, Andrzejem Izdebskim, Michałem Górczyńskim, Sławkiem Jaskułke, Michałem Gosem, Tomaszem „Szwelasem” Szwelnikiem oraz Jowanem Czerkasem. Z trzema ostatnimi spośród wymienionych zobaczymy go na SpaceFest.

Must listen: Live @ Instytut Cybernetyki Sztuki w Gdańsku

Podobny skład, ale czy tego możemy się spodziewać w B90? Trudno powiedzieć. Jeśli jednak po drodze Wam z muzyką improwizowaną, to warto sprawdzić.

Dla zaawansowanych: Poszukajcie więcej informacji o Marku Rogulskim. To bardzo ciekawa postać, a w samym internecie można znaleźć na jego temat sporo materiałów. Zresztą sam Rogulski również jest bardzo aktywny: na swój YouTube’owy profil wrzuca w całości lub we fragmentach swoje występy i performanse. Kopalnia inspiracji!