#12 Polecanki na SpaceFest 2019: Doug Shipton

Słów kilka: Oba festiwalowe dni zostaną zamknięte setem DJskim. Tym razem za konsoletą stanie Doug Shipton – współzałożyciel londyńskiej wytwórni Finders Keepers oraz działającego w Manchesterze labelu Twisted Nerve. W trakcie swoich DJskich wojaży Doug grał m.in. z Jarvisem Cockerem (Pulp), Gruffem Rhysem (Super Furry Animals), Stuartem Braithwaite’em (Mogwai) czy Grahamem Masseyem (808 State). W wolnym czasie Shipton zbiera winyle, ogląda wątpliwej jakości filmy, przepisuje historię muzyki popularnej na swój własny, osobliwy sposób i krzewi miłość do dziwnej muzyki z całego świata.

Czego przesłuchać przed: Dedicated Swallower Of Fashion (2011)

Pierwszy mixtape Shiptona, który sam autor opisuje tak: „45 klasycznych kawałków pociętych na fragmenty, a następnie zmieszanych w 56-minutowy koktajl Mołotowa zawierający bolszewickie rytmy, Kollywood funk, powszechnie wyśmiewany ostrock i muzyczne dziwactwa północno-wschodniej Azji.” Wszystkie te dźwięki pochodzą z bogatej kolekcji winyli autora i udowadniają, że na światowej psychodelii to Shipton zna się jak mało kto!

Must listen: PVC – A Plastic Dance Playlist

Uwaga – znowu będzie wyliczanka dziwnych gatunków. Poniższa playlista została stworzona przez Shiptona oraz Andy’ego Votela (drugi z założycieli Finders Keepers) jako materiał promujący wydawnictwo Plastic Dance Volume Two. A co zawiera? Zdaniem twórców „szerzej nieznany i pokręcony syntentyczny pop ze skłotów, kanciasty funk, metaliczny jazz i szalbierskie disco”. Shipton bawi i uczy, a jego muzycznych określeń mógłby mu pozazdrościć nasz rodzimy Porcys.

Dla zaawansowanych: Mało? To posłuchajcie ostatniej playlisty. Tym razem rzeczy spokojniejsze, nie tak barwnie opisane, ale mające wymiar bardziej osobisty. Playlista ta została stworzona przez Shiptona dla M-Magazine w 2015 roku.