#2 Polecanki na OFF Festival 2019: Jakuzi

Słów kilka: Synthpopowy, melancholijny duet z Turcji, który tworzą Kutay Soyocak i Taner Yücel. Obracający się wcześniej w punkowych środowiskach twórcy zdecydowali się wydać w 2016 r. swój debiut pt. Fantezi Müzik na kasecie i zwrócili tym uwagę nie tylko tureckiego undergroundu, ale też zagranicznych wytwórni. Materiał doczekał się reedycji rok później, tym razem pod egidą wytwórni City Slang z Berlina. To nie przypadek, bo w muzyce Jakuzi sporo jest odniesień do klasycznej, berlińskiej sceny elektronicznej, tanecznego disco, a nawet do krautrocka. W 2019 fani doczekali się ich drugiej, zdradzającej nowofalowe inspiracje płyty pt. Hata Payı.

Czego przesłuchać przed: Z jednej strony Hata Payı intryguje, bo nie co dzień jest szansa na to, by usłyszeć język turecki w wydaniu śpiewanym w oprawie z synthpopu, darkwave’u i poupychanych tu i ówdzie post-punkowych elementów. Z drugiej album ten wypełnia muzyka, którą przecież bardzo dobrze zna każdy, kto choć trochę interesuje się dekadą kolorowych i mrocznych zarazem lat 80-tych. Jakuzi odwołuje się do największych, bo trudno nie spostrzec pośród klawiszowych motywów i syntezatorowych melodii takich nazw jak The Human League, OMD czy Visage. Gdzieś tam w tle migoczą też bardziej melancholijni przedstawiciele elektroniki tamtych czasów, tacy jak Clan of Xymox, Wolfsheim czy nawet Gary Numan. Największym atutem Jakuzi jest ten ostatni pierwiastek, czyli nieopisywalny, ale mocno obecny w ich nagraniach Wschód. Język to jedno, ale wtóruje mu w tym nastrój nadal nieodgadnionej i nieco orientalnej dla nas Turcji. Duet buduje swój styl na tych trzech filarach i nie zapomina przy tym o najważniejszym. Do tej płyty można, a nawet trzeba tańczyć.

Must listen: Jakuzi – Toz

Głęboki głos, wyraźny bas, romantyczna gitara, gotycki sznyt i syntezatory. Ja się nie oparłem, Wy też nie dacie rady.

Dla zaawansowanych: Debiutancki Fantezi Müzik to album o zdecydowanie cieplejszej, niekiedy nawet kiczowatej barwie. Więcej na nim elementów disco i new romantic niż na Hata Payı, przez co jest nieco lżejszy w odbiorze. Nie odstaje jednak w żadnym stopniu jakością od drugiej płyty. Warto sprawdzić.

Gdzie i kiedy: Sobota 03.08 | 20.25 | Scena Leśna