Subiektywnie: Soundrive 2021 / Pogrąż się w mroku i psychodelii

Przyjęło się, że festiwale to tylko zabawa. Nic bardziej mylnego. Co prawda odrywamy się od prozy życia codziennego, ale to nie znaczy, że nie możemy wejść w głębiej mrok. I tego typu zespoły, bliższe ciemności i szeroko pojętej psychodelii trafiły na ostatnią już listę rekomendacji odnośnie nadchodzącego Soundrive Festival. Zajrzyjcie też na poprzednie odcinki dotyczące jazzu, elektroniki i nowych brzmień oraz projektów gitarowych.

POGRĄŻ SIĘ W MROKU I PSYCHODELII

Dola

Black metal dla tych, którzy nie słuchają black metalu? Nie wiem, jak zapatruje się na to zespół, ale patrząc na to, jak otwarte mają głowy w trakcie komponowania muzyki jego członkowie, to chyba nie trzeba być obeznanym w temacie, by móc pozachwycać się muzyką Dola. A jest się nad czym rozpływać. Pierwotne dźwięki wprost z ciemnego lasu przeplatane brzmieniami dogorywającej natury to coś, o co nie podejrzewalibyście się, że sprawi Wam przyjemność. A jednak.

Dola – Dola (2020)

Zagra w środę (11.08) o 21.30 na scenie Drizzly Grizzly.

Frett

Nikt nie zrobił dla popularyzacji industrialu tyle, co Maciek Frett. Teraz artysta robi jeszcze więcej, wydając oczekiwaną przez wszystkich fanów gatunku, pierwszą płytę solową. Maluje na niej dźwiękowe obrazy złożone ze wszystkich odcieni industrialnej rdzy. Jest tu taneczność ebm, nieco gitarowego ciężaru, noise’owe hałasy. Jest też dusza artysty, który tę muzykę kocha i którą oddycha.

Frett – The World as a Hologram (2020)

Zagra w sobotę (14.08) o 18.00 na scenie B90.

Królówczana Smuga

Chuligański folk to chyba dobre określenie dla twórczości pochodzącego z Biłgoraju Adama Piętaka. Dorzućcie do tego rap i wywar z leśnych grzybów, a dostaniecie taką dawkę psychodelicznej, niedającej się zaszufladkować muzyki, że starczy Wam na dłuższy trip. 

Zagra w sobotę (14.08) o 17.30 na scenie Drizzly Grizzly.

Lonker See

Królowie psychodelii? Oczywiście. I to zarówno tej gitarowej, jak i saksofonowej. Z każdą płytą lepsi, coraz bardziej przesuwający granice tego, jak może brzmieć mroczna, a zarazem pełna przestrzeni muzyka. Do tego na żywo to dobrze naoliwiona maszyna. Bucha hałas, świszczą melodie. Jak tu ich nie kochać? 

Lonker See – One Eye Sees Red (2018)

Lonker See – Hamza (2020)

Lonker See – Lonker Seessions – Duets (2020)

Zagra w piątek (13.08) o 20.00 na scenie B90.

Sunnata

W recenzji ich ostatniej płyty pisałem, że są za mało eksperymentalni dla fanów dźwięków nieoczywistych, za mało metalowi dla miłośników ciężaru i za bardzo psychodeliczni dla tych, którzy poszukują w muzyce prostych rozwiązań. I wszystko się zgadza. Prawdą jest też to, że klimat przez nich kreowany da się kroić nożem i że ze świecą szukać drugiego takiego zespołu na polskiej scenie dźwięków niepoukładanych, a przy tym zapadających w pamięć.

Sunnata –  Burning In Heaven, Melting On Earth (2021)

Zagra we wtorek (10.08) o 20.00 na scenie B90.

Why Bother?

Złość może przybierać różną formę. Także tą dźwiękową, czego dowodem jest debiutancka płyta Why Bother? Projektu, który powstał, bo – w wielkim skrócie – dzieje się źle. Może i teraz za oknem świeci słońce, ale nie bądźmy krótkowzroczni. Trzeba działać, a muzyka trio wspieranego przez różne wokalistki i wokalistów to coś, co daje paliwo do działania.

Why Bother? – Why Bother? (2021)

Zagra we wtorek (10.08) o 19.00 na scenie B90.